Solitarita

9/APR 2022 / sobota / 19:00 / Divadelné štúdio RosArt / Podhora 18 / Ružomberok

Divadlo f*ACTOR Vás pozýva na tzv. americkú buffonádu na motívy hry slovenského dramatika Ivana Bukovčana Luigiho srdce alebo Poprava tupým mečom). V spoločnosti, ktorej vládnu peniaze, môže vládnuť aj presvedčenie, že si za ne možno kúpiť všetko... aj ľudské srdce.

Rezervovať si miesto

O hre

Čo je to buffonáda? Definícia tvrdí, že ide o divadelné predstavenie založené na veľmi smiešnych situáciách. Hrdina tejto hry však čaká na popravu – čo dozaista nie je veľmi smiešne, práve naopak. Hru už zo žánrového hľadiska teda možno označiť ako paradox, na pôdoryse ktorého sa rozvíjajú nielen paradoxne smiešne situácie, ale predovšetkým základná, neparadoxná myšlienka – komu patrí Luigiho srdce?! Vymyslený príbeh sa opiera o nevymyslené, reálne jestvujúce črty konzumnej spoločnosti, v ktorej niektoré negatívne ľudské vlastnosti môžu nadobudnúť neľudské, až absurdné rozmery.


O autorovi

IVAN BUKOVČAN - v päťdesiatych a neskôr aj v sedemdesiatych rokoch bol Ivan Bukovčan najplodnejším i najúspešnejším slovenským scenáristom. Veľkou časťou celej Bukovčanovej scenáristickej aj dramatickej tvorby prechádzajú svojsky koncipované obrazy ľudí, ktorí sa výrazne odlišujú od normálneho priemeru. Sú uzavretí do seba a pri styku s okolitým svetom majú sklony neprispôsobovať sa jeho zákonitostiam, ich vlastnosti sú zdrojom potenciálnych konfliktov. Jeho postavy často pociťujú silnú spätosť s intímnou atmosférou domova, v ktorom "je dobre, aj keď je tam zle". S tým súvisí ochrana domova a všetkého, čo je v ňom jedinečné pred skazou a nivelizáciou.

Pre Bukovčanovu tvorbu 60. a 70. rokov je typický konflikt medzi človekom určovaným nepredvídateľnými okolnosťami a medzi písanými či nepísanými zákonmi. Celým dielom sa vinie
línia boja proti fašizmu, človek je postavený zoči-voči mechanizmu, pomenovanom niekedy priamo, inokedy implicitne. V poslednom tvorivom období sa Bukovčan zaoberal mnohými
základnými otázkami mravného poslania človeka a jeho morálnou existenciou v súvislosti s minulosťou.Ivan Bukovčan je okrem iného autorom scenáru pre divadácky úspešnú  melodrámu Medená veža (1970).


Osoby a obsadenie

Luigi Lombardi – MIROSLAV ŠTEVKO
Benny McLoud – ROMAN HAPČO
Majorka Applegate – BRIGITA VRÁBEĽOVÁ
Doňa Dolores – MICHAELA MADUDOVÁ
Diana – ELIŠKA VYHNALOVÁ
Frank Morris – MAREK BALÁŽ
Jezabel – ANDREA BARKOVCI

Réžia: Michal Tomasy


O súbore

Divadlo f*ACTOR vzniklo v roku 2015 a do roku 2019 pôsobilo v Lipt. Petre, kde uviedlo tri autorské inscenácie Obec roka (2015), 345 (2017) a Neznášam ťa (2018). Inscenácie boli tematicky zamerané na mladé publikum do tridsať rokov. Od septembra 2019 pôsobí v Liptovskom Mikuláši – v mestskej časti Palúdzka, kde v roku 2021 uviedlo hru Ivana Bukovčana Luigiho srdce. Doménou predstavení stále zostáva humor a kriticko-sarkastický pohľad na život a spoločnosť. Okrem inscenovania divadelných hier participuje aj na rôznych iných podujatiach pre deti a dospelých. 


Rezervácia miesta

Počet divákov na predstavení je obmedzený na 20 a preto si prosím rezervujte miesto vopred. Využite:

  • e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. alebo
  • nám pošlite správu na: fb.com/ozrosart alebo
  • využite rezervačný formulár.

Rezervovať miesto


Kde nás nájdete?

Divadelné štúdio RosArt
Podhora 18, Ružomberok

Buďte v obraze!

Registráciou v našom mailingliste získať pravidelné info o podujatiach OZ RosArt. Svoju registráciu môžeš samozrejme neskôr kedykoľvek zrušiť.

Zisti viac...

2 % pre RosArt - staň sa aj Ty sponzorom!
Pomôž nám rozvíjať ďalej naše komunitné aktivity v oblasti kultúry a umenia v meste Ružomberok a regióne Liptov.

Mesto Ružomberok

SuperZoo

AveStav

Inštitút RK

Ružomberský hlas

Inteligentné riešenia pre Váš web - Webdizajn, internetové stránky, elektronický obchod, webové aplikácie

Fair Development

Kontaktujte nás

Telefón: +421 911 316 096

E-mail: info@oz-rosart.sk

Sledujte nás

Podporte nás

Aj vy môžete pomôcť v rozvoji kultúry a umenia v Ružomberku a na Liptove. Venujte nám 2 % z vašich daní. Ďakujeme.

Zistite viac

O nás

OZ RosArt vzniklo s cieľom prispieť k rozvoju amatérskej ako aj profesionálnej umeleckej tvorby v meste Ružomberok a regióne Liptov, organizovať a podporovať aktivity tohto zamerania.

OZ RosArt, všetky práva vyhradené - info@oz-rosart.sk - www.oz-rosart.sk - webdesign INTELI.SK - mapa stránky