Zóna bez peňazí / Ružomberok

14. apríl 2019 / nedeľa / 10.00 - 16.00 / Synagóga /  Ružomberok

Dobročinné komunitné podujatie, ktorého cieľom je urobiť radosť darovaním a získaním vecí, ktoré sú ešte v dobrom stave, plne funkčné a použiteľné, ale vám už neslúžia a ste presvedčení o tom, že niekoho by mohli potešiť a pomôcť.

Zona bez penazi RK 14 4 2019 plagat minPriniesť / odniesť si môžete

 • dámske, pánske, detské oblečenie a obuv,
 • potreby pre domácnosť - kuchynské náradie, posteľné prádlo, uteráky, závesy, záclony, a pod.
 • veci pre radosť - knihy, hračky, platne, CD, DVD a pod.
 • všetko o čom si myslíte, že by mohlo niekomu poslúžiť, pomôcť a urobiť radosť.

Všetky veci, ktoré si na podujatí nenájdu svojho majiteľa budú odvezené do rómskej osady vo Važci, v ktorej ľudia žijú v neľahkých životných podmienkach.

Vopred ďakujme za to, že neprinesiete pokazené, znečistené a inak znefunkčnené predmety.

Sprievodný program

 • detský kútik pre najmenších, aby ste mali čas a pohodu nájsť niečo pre seba
 • tvorivé dielne
 • kultúrny program, v ktorom sa predstavia domáci umelci:
  • 11.30 – hudobno-tanečné vystúpenie skupiny Orientalico prinesie príchuť etna
  • 14.00 – rozprávkové čítanie pre deti o žabiakoch Kvakovi a Čľupovi
  • 15.00 – koncert ružomberskej speváčky Vanesa Jam. s neodolateľným hlasom a zjavom

Ako sa stať dobrovoľníkom

Ak chceš pomôcť s organizáciou podujatia kontaktuj nás - Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. / 0911 316 096.
Vopred veľmi pekne ďakujeme.

Podujatie podporili

Fotogaléria

Prezrieť celú fotogalériu

Tlačová správa

Nielen peniaze hýbu svetom

O tom, že platidlom nie sú len peniaze sa v nedeľu 14. apríla presvedčilo približne 250 obyvateľov Ružomberka, ktorí prišli na dobročinné komunitné podujatie s názvom Zóna bez peňazí.

„Nešlo o nijakého nováčika. Na Slovensku má už toto podujatie 19-ročnú tradíciu a udomácnilo sa v niekoľkých desiatkach miest. Nie je tomu inak ani v našom meste. Po prvýkrát sa však akcia uskutočnila v synagóge, ktorá podujatiu priniesla ešte úplne iný, vizuálno-zážitkový rozmer. Mnohí návštevníci sa práve vďaka Zóne bez peňazí dostali do synagógy prvý raz,“ informuje  Marianna Stančoková z Občianskeho združenia RosArt, ktoré bolo hlavným organizátorom podujatia.

Cieľom akcie bolo urobiť radosť darovaním, výmenou a/alebo získaním vecí, ktoré sú ešte v dobrom stave, plne funkčné a použiteľné, ale pôvodnému majiteľovi už neslúžia. Priniesť/odniesť si návštevníci mohli dámske, pánske, detské oblečenie a obuv, potreby pre domácnosť - kuchynské náradie, posteľné prádlo, uteráky, závesy, záclony, a pod., veci pre radosť - knihy, hračky, CD, športové potreby a všeličo iné. Množstvo z prineseného si našlo svojho šťastného majiteľa už priamo na mieste, ale veľa, zvlášť oblečenia a obuvi, nie.

„Všetko sme zabalili do približne 30 vriec a 15 škatúľ a po skončení podujatia sme všetko previezli do rómskej osady vo Važci, kde katastrofálnu sociálno-ekonomickú situáciu pomáhajú zlepšovať členovia Občianskeho združenia JEKH DROM - Jedna cesta, zvlášť rodina Šeďová. Bolo to veľmi dojemné a emotívne stretnutie, s nefalšovanou radosťou a vďačnosťou, pretože akákoľvek pomoc je pre ľudí v osade peniazmi neoceniteľná,“ dopĺňa Marianna Stančoková.

K príjemnej atmosfére podujatia prispeli umeleckým vystúpením aj tanečno-hudobná skupina Orientalico, talentovaná ružomberská speváčka Vanesa Jam. a na najmenších čakalo rozprávkové čítanie o Kvakovi a Čľupovi.

Zóna bez peňazí by sa nezaobišla bez ochotných duší, dobrovoľníkov, ktorí sa neváhali zriecť pohodlia a od ranných hodín si vysúkali rukávy a pomáhali zabezpečiť bezproblémový priebeh. Akciu by sa nepodarilo zrealizovať bez podpory Mesta Ružomberok, zvlášť Oddelenia pre regionálny rozvoj v zastúpení p. Gabrielou Demčákovou a Kultúrneho domu A. Hlinku, vďaka ktorým sa podujatie mohlo uskutočniť práve v synagóge. Personálne a finančne podujatie podporili aj Partnerstvo pre MAS Dolný Liptov a spoločnosť INTELI.SK.

„Ďakujeme všetkým, ktorí priložili ruku k dielu a aj v 21. storočí dokázali vyjadriť, že nielen peniaze hýbu svetom a že každý máme silu a možnosti urobiť svet najkrajším miestom kam sa narodiť!“ uzatvárajú rozprávanie o Zóne bez peňazí v Ružomberku členovia OZ RosArt. 

Buďte v obraze!

Registráciou v našom mailingliste získať pravidelné info o podujatiach OZ RosArt. Svoju registráciu môžeš samozrejme neskôr kedykoľvek zrušiť.

Zisti viac...

2 % pre RosArt - staň sa aj Ty sponzorom!
Pomôž nám rozvíjať ďalej naše komunitné aktivity v oblasti kultúry a umenia v meste Ružomberok a regióne Liptov.

Mesto Ružomberok

SuperZoo

AveStav

Inštitút RK

Ružomberský hlas

Inteligentné riešenia pre Váš web - Webdizajn, internetové stránky, elektronický obchod, webové aplikácie

Fair Development

Kontaktujte nás

Telefón: +421 911 316 096

E-mail: info@oz-rosart.sk

Sledujte nás

Podporte nás

Aj vy môžete pomôcť v rozvoji kultúry a umenia v Ružomberku a na Liptove. Venujte nám 2 % z vašich daní. Ďakujeme.

Zistite viac

O nás

OZ RosArt vzniklo s cieľom prispieť k rozvoju amatérskej ako aj profesionálnej umeleckej tvorby v meste Ružomberok a regióne Liptov, organizovať a podporovať aktivity tohto zamerania.

OZ RosArt, všetky práva vyhradené - info@oz-rosart.sk - www.oz-rosart.sk - webdesign INTELI.SK - mapa stránky