Festival literatúry a súčasného umenia SPOJKY 2016

Občianske združenie RosArt Vás pripravilo Festival literatúry a súčasného umenia SPOJKY 2016 spojený s literárnou dielňou. Festival chcel divákom priblížiť súčasnú umeleckú tvorbu. Hlavným cieľom bolo šíriť umenie medzi ľudí, potešiť divácke publikum a podporiť výmenu skúseností medzi „ostrieľanými“ umelcami a mladými nadšencami. Počas podujatia prebiehalo viacero aktivít, napríklad autorské čítanie, koncerty, predstavenia pre deti a divadlo pre dospelých. Zaujímavosťou bol aj VJing, súčasná vizuálna tvorba, ktorá prinesla divákovi nielen hlboký estetický zážitok, ale aj umelecko-edukatívny rozmer. Podujatie vzniklo vďaka finančnej podpore Nadácie Kia Motors Slovakia.

Festival literatúry a súčasného umenia SPOJKY 2016 v Ružomberku

SPOJKY 2016 - videoreportáž a fotogaléria

SPOJKY 2016 - literárny workshop 

Píšeš? Chceš písať? Chceš sa dozvedieť ako na to? Pracuješ s textami? Chceš si rozhýbať myseľ a podporiť tvorivé písanie (a máš +15)? Tak literárny workshop Spojky s Mathejom Thomkom je tá správna voľba pre Teba. Ak chceš aj Ty zažiť cez víkend 30. a 31. júl literárny zážitok tak neváhaj, prihlás sa a príď do Ružomberka.

Termín a miesto:
30. - 31. júl 2016 - Bjornsonov dom (Námestie slobody 10) - Ružomberok

Lektor:
Mgr. Mathej Thomka

Časový harmonogram

30. júl 2016 (sobota)
9.00 - 22.00

31. júl 2016 (nedeľa)
9.00 – 13.00

7. august 2016 (nedeľa)
verejná prezentácia výsledkov - dobrovoľné

O lektorovi

Mgr. Mathej Thomka je prozaik, lektor tvorivých literárnych dielní na Slovensku i v Čechách (Literárny Campus, Medziriadky, Napíš si svoj film a mnoho ďalších) a bývalý učiteľ slovenského jazyka. Publikuje v literárnych časopisoch na Slovensku, v Čechách, na internete. Získal mnoho ocenení na literárnych súťažiach ako napr.: Literárny Zvolen, Literárna Senica, Jašíkove Kysuce, Gorazdov Prešov, Literární Vysočina a pred istým časom sa aj sám stal porotcom mnohých literárnych súťaží. V roku 2013 debutoval zbierkou Poviedok Pod orechom tma. Je tiež autorom projektu a zbierky poviedok Poviedky na želanie.

Počet účastníkov:
15

Účastnícky poplatok
10 € (zahŕňa: 1 x obed, 1 x večera, pitný režim, písacie potreby, materiály pre prácu v dielni)
Účastnícky poplatok je možné uhradiť v hotovosti v prvý deň konania tvorivej dielne.

Uzávierka prihlášok
26. júl 2016

Viac info
tel.: 0911 316 096, e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Info na stiahnutie
PDF dokument

Plagát Festival literatúry a súčasného umenia SPOJKY 2016, Ružomberok

Aktuálne informácie aj zo "zákulisia"

Viac info na stiahnutie: tlačová správa

 

SPOJKY 2016 - festival literatúry a súčasného umenia

5. august 2016 (piatok)

16.30, Park Š. N. Hýroša

Janko Hraško ešte žije (program pre deti s Jánom Cígerom)


17.30, Synagóga

Otvorenie festivalu spojené s vernisážou výstavy „50 rokov experimentu v slovenskej poézii“ - kurátor výstavy: Michal Murin

Výstava mapuje experimentálne formy poézie v posledných dekádach v produkcii slovenských autorov -  tak literátov ako aj výtvarných umelcov, ktorým je blízka intermedialita. Výstava predstavuje jednak literátov, ktorí pracujú s vizualitou básnického textu a zároveň prezentuje tvorbu výtvarníkov, ktorí inklinujú k poézii svojimi autorskými textami.
Kurátor výstavy: Michal Murin
Výstava bude prístupná počas augusta 2016.


18.00, Synagóga

Rozhovory nielen o experimente s Milanom Adamčiakom

Výstava „50 rokov experimentu v slovenskej poézii“ ponúkne aj diela Milana Adamčiaka – multižánrového umelca, ktorý sa venuje vizuálnej poézii, grafickým partitúram, akčnému umeniu, performance a experimentálnemu komponovaniu. Pochádza z Ružomberka a spolu s hudobným skladateľom Petrom Machajdíkom a Michalom Murinom (kurátorom výstavy) založili avantgardný súbor Transmusic comp a Spoločnosť pre nekonvenčnú hudbu – SNEH.
Milan Adamčiak ako konceptuálny umelec, autor vizuálnej poézie, hudobník, skladateľ a muzikológ je rozhodne inšpiratívnou „spojkou“, ktorá svojou originalitou a genialitou nadchýna široké publikum. Diskusia, ktorú povedie Matúš Bišťan, bude jedinečnou príležitosťou spoznať túto svojráznu osobnosť.


19.30, Čajovňa Relax

Autorský literárny večer (Diskusia s autormi Annou Ondrejkovou, Gabrielou Grznárovou, Jánom Cígerom a Stanislavom Kálavským s hudobným doprovodom Jakuba Janíčka a Michala Réckeho)

Gabriela Grznárová sa narodila v Topoľčanoch, kde v súčasnosti aj žije a pracuje. Poéziu začala tvoriť v 90-tych rokoch. Jej básne boli ocenené vo viacerých literárnych súťažiach (Literárny Zvolen, Krídla Ivana Laučíka, Literárne Topoľčany, Básne Asseco Solutions, Benediktova literárna Prievidza, Jurinova jeseň, Gerbócova literárna Snina, Gorazdov literárny Prešov, Petržalské súzvuky Ferka Urbánka ...), boli uverejnené v periodikách Pravda, Nové slovo, Slovenské pohľady, Dimenzie, Kultúra, atď.. Zazneli na literárnych festivaloch v Hodoníne, Banskej Bystrici, Skalici, Senici, v literárnych kaviarňach, v rádiu Lumen a Regina. V súčasnosti pripravujem vlastnú básnickú prvotinu. Som zakladajúcou členkou literárneho klubu TakSi Topoľčany.

Stanislav Kaľavský - básnik, divadelník, hudobník z Liptovského Mikuláša. Rok učil na Gymnáziu M. M. Hodžu (zdieľal spoločný kabinet s Osamelým bežcom Ivanom Laučíkom), potom sa stal s Laučíkovým "požehnaním" podnikateľom. Úspešne sa zúčastnil viacerých literárnych súťaží, napr. Petržalské súzvuky Ferka Urbánka, Persona Grata, Krídla Ivana Laučíka, publikoval v RAKu. Absolvoval autorské čítania v Liptovskom Mikuláši, Lúčkach pri Ružomberku a v Bratislave. V roku 2009 vydal svoju básnickú zbierku nebo pieklo a v roku 2014 vydal básnickú zbierku zbierka z pierka.


21.00, Exteriér Klubu Panoptikum

Jakub Pišek (VJing – multimedia performance)

Jakub je mladý ružomberčan, multiinštrumentalista, venuje sa novým médiám a audiovizuálnej tvorbe. Vytvoril niekoľko projektov, ktorými sa úspešne prezentoval doma a aj v zahraničí: Dancing machine, Sonata 4 11 birch3s, Wall of light, Hallogenerator, Turbosampler, Nanometers paradise a Barcode djs, ktorý bude aj súčasťou nedeľného programu Festivalu SPOJKY. Jeho produkcii nechýba zvuková a vizuálna pestrosť, invent, aktuálnosť a humor. Pre SPOJKY si pripravil špeciálny open-air program.
Vstupné: 1€


22.00, Klub Panoptikum

Afterparty (Marián Dubnicay)

 

6. august 2016 (sobota)

10.00, Café Bar Central

Kvak a Čľup (rozprávkové čítanie pre deti)


10.30, Café Bar Central

Z domáceho pera (autorské čítanie a diskusia s domácimi autormi)


16.00, Park Š. N. Hýroša

Barecode DJ´s (koncert elektronickej hudby na odpadkoch)

Barcode DJ’s je multimediálna performance, ktorej základom je zvukový stereotyp 24/7 počuteľný v státisícoch odchodov po celom svete - pípanie čítača čiarového kódu. Barcode DJ’s recyklujú nástroje primárne určené pre uspokojovanie boha konzumu. Audiovizuálny výstup môže prechádzať cez agresívnu nelogickú spleť samplov až do ucelených štruktúr limitovaných počtom dostupného tovaru.
Za projektom Barcode DJ’s stojí Jakub Pišek a Beata Kolbašovská a ich cieľom je inšpirovať auditórium k premýšľaniu o odpade nielen v klasickom poňatí, ale aj napr. o gýči a konzume ako takom.


17.30, Čajovňa Aquila

ABSYNT (diskusia s vydavateľmi reportážnej literatúry ABSYNT spojená s predajom kníh)

V Ružomberku sa nedá kúpiť, no Festival SPOJKY ponúkne ti  - reportážnu literatúru vydavateľstva Absynt založeného s cieľom prinášať na slovenský knižný trh svetovú reportážnu literatúru a fotografiu ocenenú významnými organizáciami za boj o ľudské práva. Vydavateľov Absynt „vyspovedá“ Peter Lenčo, ukážky z diel prednesú členovia Ružomberského divadla RosaThea. Diskusia bude spojená aj s predajom najnovších titulov.


19.00, Klub Panoptikum

Tolerancia je spojka (premietanie filmu Obchod na korze)

Oskarom ocenený slovenský film na motívy novely spisovateľa Ladislava Grosmana. Ako prvý česko-slovenský film získal cenu americkej Akadémie filmových umení a vied (Oscar) za najlepší cudzojazyčný film v roku 1966. Tragikomickým príbehom jednoduchého stolára Tóna Brtka, ktorý sa vďaka svojmu švagrovi, miestnemu veliteľovi Hlinkovej gardy, stáva arizátorom a získa skrachovanú galantériu, patriacu staršej židovskej vdove Rozálii Lautmanovej. Film tematizuje schopnosť autoritatívneho režimu zatiahnuť do svojho súkolia aj bezúhonného človeka, ktorý sa potom márne snaží vyrovnať s výčitkami vlastného svedomia.
Film nestráca na aktuálnosti ani dnes. Problém vysporadúvania sa s „nepriateľom“ polarizuje našu spoločnosť naprieč dejinami. Dnešok nevynímajúc. ...nenechajme sa zatiahnuť do „mašinérie“, ale zvoľme cestu tolerancie.


21.00, Čajovňa Relax

ISAMA ZING - PJONI (VJing – audiovizálna performance)

Isama Zing je nový audiovizuálny projekt Jonatana Pastirčáka (Pjoni) a Michaely Chmelíčkovej (Planeta 220). Isama Zing je miesto kde sa stretávajú organické rytmické štruktúry, kontrastujúce s harmonickými plochami a hravými melodickými linkami, s jednoduchými geometrickými vizuálmi, ktoré sú tvorené pomocou custom-made softvéru Conode VJ od Igora Rjabinina. Isama Zing je zárukou nevšedného audio-vizuálneho zážitku na festivale SPOJKY doplneného o genius locci Čajovne Relax.
Vstupné: 2 €


22.30, Čajovňa Relax

AfterParty (Filip Gvizd)

7. august 2016 (nedeľa)

15.15, Mostová ulica „Pri vajci“

Jakub Janíček a Michal Récky (koncert)


16.00, Mostová ulica „Pri vajci“

SPOJKY 2016 (prezentácia výstupov z festivalového literárneho workshopu)

Hlavnému festivalovému programu predchádzal literárny workshop zameraný na podporu tvorivého písania a prebehal 30. a 31 júla 2016. Lektorom bol slovenský prozaik uznávaný lektor tvorivých literárnych dielní na Slovensku aj v Čechách Mathej Thomka. Počiny, ktoré „prišli a svet“ pod jeho lektorským vedením si budete môcť vypočuť v podaní účastníkov workshopu s hudobným doprovodom Jakuba Janíčka a Michala Réckeho.


17.00, Café Bar Central

Autorské čítanie a diskusia s Katarínou Vargovou a  Michalom Tallom

Katarína Vargová je študentkou scenáristiky na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave. Vyhrala viacero literárnych súťaží (Medziriadky, Akademický Prešov, Poetická Ľubovňa...). Poviedky publikovala časopisecky (Enter, Rak, Dotyky) aj na internete. V súčasnosti literárnu súťaž Medziriadky organizuje. V roku 2014 debutovala zbierkou poviedok s názvom Šura.
Michal Tallo vyštudoval dramaturgiu a scenáristiku na FTF VŠMU v Bratislave. Organizačne pracoval na niekoľkých filmových festivaloch, je redaktorom časopisu o súčasnom umení a kultúre Vlna, programovým riaditeľom Kina KLAP a literárneho projektu Medziriadky. Básne, kritiky a texty o filmoch publikuje v časopisoch (Vlna, Glosolália, Vertigo, RAK, Host, Kino-Ikon, .týždeň) a v rozhlase (Rádio_FM, Rádio Devín). Jeho debutová básnická zbierka Antimita vychádza tento rok vo vydavateľstve Vlna/Drewo a srd.
S mladými autormi sa porozpráva mladá ružomberská poetka Ivet Kloptová.


18.00, Klub Panoptikum

Ďakujem ti pekne, veľký mozog (divadelné predstavenie pre dospelých)

Autorská inscenácia Dáši Krištofovičovej s podtitulom "V živote som nikam nechcela ísť menej ako na Galapágy" je voľne inšpirovaná románom Kurta Vonneguta. Činoherno-bábkarská monodráma o životných osudoch stredoškolskej učiteľky biológie, na pozadí ktorých sa dozvedáme o evolúcii nového ľudstva, o existenciu ktorého sa sama zaslúžila.
Dramaturgia a réžia: D. Krištofovičová a J. Tomandl
Text, scénografia: D. Krištofovičová
Účinkuje A. Čonková, alt. Z. Haverdová
Vstupné: 2 € 


19.30, Čajovňa Relax

True Štúr (premietanie filmu spojené s diskusiou s režisérom a scenáristom filmu Michalom Balážom)

Píše sa 15. január 1856. Na čerstvý hrob Ľudovíta Štúra padá sneh, krúžiaca vrana škrekotom  prebúdza svet duchov. Do Modry prichádza tajomný muž, ktorému Štúrov náhly skon nedá spať. Volá sa Samuel Hronský (Robert Roth). Začína sa dlhá, mrazivá noc. Nik nezažmúri oko, kým nebude odhalená pravda. Pravda o Štúrovi. Vizuálne príťažlivá dokudráma o pátraní po okolnostiach smrti Ľudovíta Štúra. Film True Štúr vznikol v roku 2015 pri príležitosti 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra.
Po projekcii bude prebiehať diskusia s režisérom a scenáristom filmu Michalom Balážom. Keďže film vyvolal rôznorodé reakcie publika bude to jedinečná príležitosť dozvedieť sa viac o zrode tohto filmového diela a položiť otázky priamo hlavnému tvorcovi.
Réžia: Michal Baláž, Noro Držiak
Scenár: Michal Baláž, Marián Prevendarčík, Zuzana Šajgalíková
Hrajú: Robert Roth, Táňa Pauhofová, Vlado Zboroň, Vít Bednárik, Lukáš Dóza, Michal Režný, Erika Havasiová, Ondrej Hraška, Daniel Fischer, Martin Hronský, Kamil Kollárik, Marián Andrísek, Daniel Ratimorský, Matej Marušin

 

V prípade nepriaznivého počasia budú exteriérové podujatia presunuté do interiéru.
Zmena programu vyhradená.

   

Hlavní partneri

  

Mediálni partneri

Ružomberský hlas

  

Partneri

Mesto RužomberokKultúrny doma Andreja HlinkuStopka, n.o.

Buďte v obraze!

Registráciou v našom mailingliste získať pravidelné info o podujatiach OZ RosArt. Svoju registráciu môžeš samozrejme neskôr kedykoľvek zrušiť.

Zisti viac...

2 % pre RosArt - staň sa aj Ty sponzorom!
Pomôž nám rozvíjať ďalej naše komunitné aktivity v oblasti kultúry a umenia v meste Ružomberok a regióne Liptov.

Mesto Ružomberok

SuperZoo

AveStav

Inštitút RK

Ružomberský hlas

Inteligentné riešenia pre Váš web - Webdizajn, internetové stránky, elektronický obchod, webové aplikácie

Fair Development

Kontaktujte nás

Telefón: +421 911 316 096

E-mail: info@oz-rosart.sk

Sledujte nás

Podporte nás

Aj vy môžete pomôcť v rozvoji kultúry a umenia v Ružomberku a na Liptove. Venujte nám 2 % z vašich daní. Ďakujeme.

Zistite viac

O nás

OZ RosArt vzniklo s cieľom prispieť k rozvoju amatérskej ako aj profesionálnej umeleckej tvorby v meste Ružomberok a regióne Liptov, organizovať a podporovať aktivity tohto zamerania.

OZ RosArt, všetky práva vyhradené - info@oz-rosart.sk - www.oz-rosart.sk - webdesign INTELI.SK - mapa stránky