Z. Ferenczová - A. Medowits: SOLITAIRE.SK

Občianske združenie RosArt a Ružomberské neprofesionálne divadlo RosaThea pripravilo svoju štvrtú divadelnú inscenáciu, tentoraz autorského tandemu Zuza Ferenczová a Anton Medowits - SOLITAIRE.SK. Divadelná hra ponúka možnosť nahliadnuť do života súčasných tridsiatnikov, ktorí sú humorným spôsobom konfrontovaní s existenciálnymi otázkami.

Solitaire.sk

Osoby a obsadenie

Luna: Ivet Kloptová
Nezábudka: Alžbeta Jacková
Lečo: Jozef Mišák
Hlava: Boris Bartík / Juraj Matula

Realizačný tím

Kostýmy: Ivet Kloptová
Scéna: kolektív
Hudba: Jakub Pišek - v predstavení je použitá aj hudba ružomberskej hudobnej skupiny ATARAXIA
Technická spolupráca: Július Stančok
Dramaturgia: Július Stančok
Réžia: Marianna Stančoková

Premiéra

27. december 2015 (nedeľa), 20:00, Kino Kultúra, Ružomberok

Reprízy

 • 17. december 2015 (sobota), 18:00, Kultúrny dom, Hrboltová - verejná generálka
 • 23. január 2016 (sobota), 18:30, Kultúrny dom, Liptovská Teplá
 • 20. február 2016 (sobota), 18.30, Kultúrny dom, Hrboltová
 • 27. február 2016 (sobota), 18.30, Kultúrny dom, Liptovské Sliače
 • 5. marec 2016 (sobota), 18.00, Kino Kultúra, Ružomberok
 • 9. marec 2016 (streda), 18.00, Bábková sála (kino), Dom kultúry, Liptovský Mikuláš
 • 13. marec 2016 (nedeľa), 15.00, Kultúrny dom, Likavka
 • 2. apríl 2016 (sobota), 19.10, Kúpeľný hotel Choč, Lúčky
 • 9. apríl 2016 (sobota), 20.00, Adventure MUSIC Club (Ulica 1. mája 54), Liptovský Mikuláš
 • 11. jún 2016 (sobota), 20.00, Amfiteáter pod sídliskom Klačno, Ružomberok
 • 21. júl 2016 (štvrtok), 19.10, Kúpeľný hotel Choč, Lúčky
 • 25. august 2016 (štvrtok), 19.10, Kúpeľný hotel Choč, Lúčky
 • 23.-24. september 2016, Festival "Umenie stretnutí, stretnutie umení", Terchová
 • 24. november 2016 (štvrtok), 19.10, Kúpeľný hotel Choč, Lúčky
 • 29. november 2016 (utorok), 19.00, Gama Klub, Žilina
 • 21. apríl 2018 (sobota) / 19.10 / Kúpeľný hotel Choč / Lúčky
 • 28. jún 2018 (štvrtok), 19.10, Kúpeľný hotel Choč, Lúčky
 • 14. júl 2018 (sobota) / 20.00 / Kasiopeafest / Kaštieľ Budmerice
 • 2. august 2018 (štvrtok) / 21.00 / Mariánske námestie / Ružomberok

Slovo o autoroch

Zuza Ferenczová (1977) študovala na Činohernej a bábkohereckej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave, odbor divadelná dramaturgia. Spolu s Antonom Medowitsom je autorkou divadelnej hry Rečičky, publikovanej v časopise Theater der Zeit (2007), ArtistasUnidos (2008) a divadelnej hry Solitaire.sk, ktorá bola víťazným textom súťaže Dráma 2007. Je tiež autorkou divadelnej hry Babyboom, ktorá sa stala víťaznou v súťaži Dráma 2010. Má malé dieťa a živí sa ako scenáristka.

Anton Medowits (1974) nositeľ tohto pseudonymu píše krátke básne, krátke prózy, krátke divadelné a rozhlasové hry, krátke recenzie. Vyštudoval odbor dejiny umenia a kultúry na Fakulte humanistiky Trnavskej univerzity. Debutoval zbierkou básní Motýľov (LCA, 1999). Je dvojnásobným finalistom najznámejšej slovenskej literárnej súťaže Poviedka (1997, 2000) a autorom viacerých rozhlasových hier a drobných útvarov pre Slovenský rozhlas. Je dramaturgom a spoluautorom textov (s Dušanom Vicenom) divadla DISK Trnava (Geniálna epocha podľa Schulza, Padesátka). Popritom sa dlhodobo úspešne zúčastňuje na súťažiach v javiskovej improvizácii. Do slovenčiny preložil divadelnú hru Guillauma Apolinaira Casanova.

Slovo o hre

Dej divadelnej hry SOLITAIRE.SK zobrazuje životy štyroch tridsiatnikov, ktorí sa práve nasťahovali do nového bytového domu v centre Bratislavy. Tu sa odvíjajú ich životné príbehy. S dávkou sebairónie a cynizmu tlmočia hlavní aktéri hry divákovi svoje najtajnejšie sny, pocity, názory, obavy a odhaľujú to, čo je inak skryté a zostáva za zatvorenými dverami bytov. Je to hra o samote a osamelosti dnešných mladých ľudí v kontraste s ich túžbou po ľudskom kontakte.
V predstavení je použitá hudba ružomberskej hudobnej skupiny Ataraxia.

Slovo o premirére

Stáva sa už tradíciou, že súčasťou Ružomberského adventného kalendára je aj premiéra divadelnej hry z dielne Ružomberského neprofesionálneho divadla RosaThea. Nie je tomu inak ani tento rok a to aj vďaka podpore Mesta Ružomberok.

V nedeľu 27. decembra bude od 20.00 patriť Kino Kultúra štyrom protagonistom divadelnej hry SOLITAIRE.SK, ktorej textová predloha je z pera autorskej dvojice Zuza Ferenczová – Anton Medowits. Dramaturgickým zámerom divadla je inscenovať diela súčasnej slovenskej drámy a nie je tomu inak ani teraz. Autori hry sú mladí slovenskí scenáristi, ktorí za tento divadelný kus dostali najvyššie ocenenie v súťaži súčasnej slovenskej dramatickej tvorby Dráma 2008.

„Dej hry je zasadený do dnešných dní. Zobrazuje životy štyroch tridsiatnikov, ktorí sa práve nasťahovali do nového bytového domu v centre Bratislavy a tu sa odvíjajú ich životné príbehy.  S dávkou sebairónie a cynizmu, nám vlastnou, tlmočia hlavní aktéri hry divákovi svoje najtajnejšie pocity, názory, túžby a odhaľujú to, čo je inak skryté a zostáva za zatvorenými dverami bytov. Vzhľadom na aktuálnosť témy a jej posolstvo sme sa s hrou rýchlo stotožnili. Hovoríme súčasným jazykom o problémoch, ktoré nás trápia. My sami, naši priatelia, kolegovia častokrát zápasíme s podobnými existenciálnymi otázkami. Práve vďaka sebaidentifikácii s divadelnými postavami má ich stvárnenie vysokú mieru autenticity. “ uviedla režisérka predstavenia Marianna Stančoková.

Hercov RND RosaThea, ktoré pracuje pri Občianskom združení RosArt, mali diváci možnosť vidieť už vo viacerých divadelných inscenáciách z produkcie ružomberského divadla. Ivet Kloptová, Alžbeta Jacková, Jozef Mišák a Boris Bartík stvárnia širokú škálu charakterov, ktorých odhaľovanie bude humorným, možno až čierno-humorným zážitkom. Na inscenácii sa dramaturgicky a technicky podiela Július Stančok, hudobnú výpravu realizuje mladý úspešný ružomberský hudobník a umelec Jakub Pišek a kostýmy navrhla a pripravila Ivet Kloptová.

Je to hra určená nielen mladému publiku. Nakoľko rieši aj vzťahy nás tridsiatnikov s rodičmi, hra osloví aj staršieho diváka. „Ak sa chcete spolu s nami zamyslieť nad tým kto sme, kam bežíme, kde je náš domov a čo to vlastne domov je, príďte v prvú povianočnú nedeľu o ôsmej do kina. Možno spolu nájdeme odpoveď. Alebo vás vyprovokujeme k uvažovaniu. Alebo sa aspoň zasmejete. Alebo si len na chvíľu oddýchnete od vianočného ošiaľu.“ na záver dopĺňa režisérka.

Fotogaléria

Pozrieť celú fotogalériu

Videoreportáž z premiéry

Buďte v obraze!

Registráciou v našom mailingliste získať pravidelné info o podujatiach OZ RosArt. Svoju registráciu môžeš samozrejme neskôr kedykoľvek zrušiť.

Zisti viac...

2 % pre RosArt - staň sa aj Ty sponzorom!
Pomôž nám rozvíjať ďalej naše komunitné aktivity v oblasti kultúry a umenia v meste Ružomberok a regióne Liptov.

Mesto Ružomberok

SuperZoo

AveStav

Inštitút RK

Ružomberský hlas

Inteligentné riešenia pre Váš web - Webdizajn, internetové stránky, elektronický obchod, webové aplikácie

Fair Development

Kontaktujte nás

Telefón: +421 911 316 096

E-mail: info@oz-rosart.sk

Sledujte nás

Podporte nás

Aj vy môžete pomôcť v rozvoji kultúry a umenia v Ružomberku a na Liptove. Venujte nám 2 % z vašich daní. Ďakujeme.

Zistite viac

O nás

OZ RosArt vzniklo s cieľom prispieť k rozvoju amatérskej ako aj profesionálnej umeleckej tvorby v meste Ružomberok a regióne Liptov, organizovať a podporovať aktivity tohto zamerania.

OZ RosArt, všetky práva vyhradené - info@oz-rosart.sk - www.oz-rosart.sk - webdesign INTELI.SK - mapa stránky