Naše ocenenia za rok 2015

Tento rok priniesol členom Občianskeho združenia RosArt a členom Ružomberského neprofesionálneho divadla RosaThea niekoľko súťažných úspechov. Okrem zrealizovania divadelnej inscenácie Talenty, ktorá mala dodnes 14 repríz, získala 2. miesto na krajskej súťaži amatérskych divadiel Belopotockého Mikuláš 2015 a aktívne sa zúčastnila aj na najväčšom festivale neprofesionálneho divadla na Slovensku Kasiopeafest v Budmericiach – individuálne uznanie odbornou verejnosťou a ocenenia získavajú aj jednotliví členovia.

Členkou OZ RosArt a veľmi šikovnou herečkou RND RosaThea je aj mladá ružomberská poetka Ivet Kloptová. Písaniu poézii sa venuje od svojich trinástich rokov a odvtedy dosiahla viacero súťažných úspechov. Tento rok bol pre ňu umelecky plodný: "Zapojila som sa do dvoch literárnych súťaží a v obidvoch som bola úspešná. Šiesteho júla som si prevzala ocenenie na 33. ročníku celoslovenskej súťaže začínajúcich autorov Krídla Ivana Laučíka v Liptovskom Mikuláši, kde sa mi podarilo získať hlavnú cenu za poéziu. V októbri som si prevzala čestné uznanie vo Zvolene, v celoštátnej súťaži autorov v literárnej tvorbe - Literárny Zvolen 2015. Menovite boli ocenené básne: Hnus, Nepresiahnem sa, I. Pestrá, II. Bez farby, Šifra a Rovnako dlhé ruky." komentuje svoje tohtoročné súťažné úspechy Ivet Kloptová.

Rok 2015 možno pre Mariannu Stančokovú, členku OZ RosArt a režisérku divadla RosaThea, označiť ako rokom umeleckého prednesu. „Prednesu som sa začala venovať len tento rok a na moje veľké prekvapenie som získala aj ocenenia. Z regionálneho kola súťaže Hviezdoslavov Kubín som postúpila na krajskú súťaž Vajanského Martin, odkiaľ sa mi podarilo dostať na celoslovenské kolo súťaže Hviezdoslavov Kubín. Tu som sa umiestnila na 3. mieste. S prednesom prózy Svinské pravdy francúzsky Marie Darrieussecq som vystúpila aj na európskom festivale humoru a satiry Kremnické gagy 2015, na ktorom som si z rúk spisovateľa Dušana Dušeka prevzala a domov odniesla Zlatého gunára v kategórii prednes. Keď moja malá dcérka videla sošku zlatého gunára opýtala sa: „Mami, a toto Ti bude na čo? - zamyslela som sa a uvedomila si, že táto umelecká mozaika môjho života je niečo čo mi dáva silu a chuť žiť, prekonávať prekážky a často aj so sebairóniou a humorom ísť vpred!“ uviedla recitátorka.

Víťazi súťaže Hviezdoslavov Kubín nad 15 rokov postupujú na medzinárodnú súťaž v prednese. A tak bola aj Marianna Stančoková v dňoch 15. – 17. októbra 2015 vo Valašskom Meziříčí, kde sa konal už 51. ročník Medzinárodného festivalu poézie 2015, ktorý bol prehliadkou tých najlepších recitátorov z Čiech a Slovenska za tento rok. Je to umelecká súťaž so špecifickým spôsobom hodnotenia – odborná porota nevyhlasuje výsledky po vzájomnom dohovore na záver súťaže, ale kartami s bodovým hodnotením hodnotí výkony hneď po vystúpení jednotlivých recitátorov.  Súťaží sa v dvoch súťažných kategóriách a napriek veľmi silnej konkurencii sa Marianne Stančokovej podarilo postúpiť do 2. kola súťaže a v celkovom poradí obsadiť 4. miesto vo svojej kategórii (recitátorov nad 20 rokov). Marianna hovorí: „ Štvrté miesto má pre mňa vzhľadom na obrovskú konkurenciu cenu zlata. A nevyčísliteľnú hodnotu má všetko to čarovné, umelecky a ľudsky krásne, čo so sebou pre mňa divadlo a aj prednes prinášajú.“

Život ružomberských divadelníkov je stále aktívny. „Momentálne pracujeme na inscenácii mladých slovenských dramatikov Zuzy Ferenczovej a Antona Medowitsa SOLITAIRE.SK. Príbeh z nášho života, zo života dnešných tridsiatnikov, ponúka pohľad do duše mladých ľudí, ktorí sú humorne, až čierno-humorne, konfrontovaní s existenciálnymi otázkami.“ dopĺňa na záver režisérka predstavenia Marianna Stančoková. „Tešíme sa na Vás na premiére 27. decembra 2015 o 20.00 v Kine Kultúra.“ pozýva herečka Ivet Kloptová, ktorá stvárňuje postavu Luny.

 

Prezrite si celú fotogalériu

Buďte v obraze!

Registráciou v našom mailingliste získať pravidelné info o podujatiach OZ RosArt. Svoju registráciu môžeš samozrejme neskôr kedykoľvek zrušiť.

Zisti viac...

2 % pre RosArt - staň sa aj Ty sponzorom!
Pomôž nám rozvíjať ďalej naše komunitné aktivity v oblasti kultúry a umenia v meste Ružomberok a regióne Liptov.

Mesto Ružomberok

SuperZoo

AveStav

Inštitút RK

Ružomberský hlas

Inteligentné riešenia pre Váš web - Webdizajn, internetové stránky, elektronický obchod, webové aplikácie

Fair Development

Kontaktujte nás

Telefón: +421 911 316 096

E-mail: info@oz-rosart.sk

Sledujte nás

Podporte nás

Aj vy môžete pomôcť v rozvoji kultúry a umenia v Ružomberku a na Liptove. Venujte nám 2 % z vašich daní. Ďakujeme.

Zistite viac

O nás

OZ RosArt vzniklo s cieľom prispieť k rozvoju amatérskej ako aj profesionálnej umeleckej tvorby v meste Ružomberok a regióne Liptov, organizovať a podporovať aktivity tohto zamerania.

OZ RosArt, všetky práva vyhradené - info@oz-rosart.sk - www.oz-rosart.sk - webdesign INTELI.SK - mapa stránky