Úspechy na Hviezdoslavovom Kubíne 2015

Na konci júna už tradične patrí Dolný Kubín umeleckému prednesu. Nebolo tomu inak ani v dňoch 18. – 21. júna tohto roku, kedy sa už po 61. krát konal Hviezdoslavov Kubín - celoslovenská postupová súťaž a prehliadka v umeleckom prednese poézie a prózy, v tvorbe recitačných kolektívov a divadiel poézie detí, mládeže a dospelých. Tento rok sa predstavilo dovedna 83 recitátorov a 13 súborov, ktorí postúpili do najvyššieho kola celoštátnej postupovej súťaže. Svojho zástupcu mal aj Ružomber.

V prednese prózy, v kategórii dospelých, sa predstavila Ružomberčanka Marianna Stančoková s úryvkom z románu mladej Francúzsky Marie Darrieussecq - Svinské pravdy. „Ide o šokujúci príbeh mladej ženy, ktorá si bezvýsledne hľadá prácu a nakoniec sa zamestná v parfumérii. A tu sa začína jej fyzická premena na sviňu. Celý príbeh je metaforou na to, ako sa my sami pod tlakom spoločnosti, okolností, módy dokážeme vzdať vlastných hodnôt a meníme sa. Žiaľ niekedy aj na čosi málo ľudské, vulgárne až ohavné“ uvádza recitátorka. Napriek tomu, že išlo o úplne prvé vystúpenie Marianny Stančokovej na celoslovenskej súťaži, svojim výberom, interpretáciou a sugestívnosťou prejavu zaujala nielen poslucháčov ale aj odbornú porotu. Vystúpenia hodnotila odborná porota – skúsení recitátori, jazykovedkyňa a básnik, dramatik a prekladateľ - Mgr. Peter Zemaník – predseda, Mgr. Soňa Pariláková, PhD., PhDr. Milan Richter a MUDr. Richard Veselý.

Na nedeľnom vyhlásení výsledkov čakalo na Ružomberok prekvapenie. Za svoj výkon získala Marianna Stančoková cenné tretie miesto: „Nečakalo som to, lebo konkurencia bola veľká. V našej kategórii som sa stretla s už skúsenými recitátormi, ktorých vedú erudovaní lektori a preto prednesy mali vysoké kvality. Aj to bol dôvod prečo účasť na Hviezdoslavovom Kubíne aj v roli poslucháča bola pre mňa veľkým zážitkom. Divák mal možnosť vypočuť si mnoho ukážok z kvalitnej literatúry domácich aj zahraničných autorov, klasických majstrov pera, ale aj úplných nováčik, ktorých tvorba je cenená odbornou verejnosťou. Preto návštevu tohto vzácneho podujatia odporúčam každému, koho srdce pookreje pri krásnej literatúre, ktorá dáva krídla fantázii, mysli i duchu“ skonštatovala bronzová recitátorka Marianna Stančoková, ktorá pôsobí aj v Občianskom združení RosArt a Ružomberskom neprofesionálnom divadle RosaThea. Umiestnenie v celoslovenskom kole súťaže Hviezdoslavov Kubín je spojené s postupom na medzinárodnú súťaž v prednese, ktorá sa uskutoční na jeseň vo Valašskom Meziříčí.

Občianske združenie RosArt
Foto: Michal Lašut

 

Buďte v obraze!

Registráciou v našom mailingliste získať pravidelné info o podujatiach OZ RosArt. Svoju registráciu môžeš samozrejme neskôr kedykoľvek zrušiť.

Zisti viac...

2 % pre RosArt - staň sa aj Ty sponzorom!
Pomôž nám rozvíjať ďalej naše komunitné aktivity v oblasti kultúry a umenia v meste Ružomberok a regióne Liptov.

Mesto Ružomberok

SuperZoo

AveStav

Inštitút RK

Ružomberský hlas

Inteligentné riešenia pre Váš web - Webdizajn, internetové stránky, elektronický obchod, webové aplikácie

Fair Development

Kontaktujte nás

Telefón: +421 911 316 096

E-mail: info@oz-rosart.sk

Sledujte nás

Podporte nás

Aj vy môžete pomôcť v rozvoji kultúry a umenia v Ružomberku a na Liptove. Venujte nám 2 % z vašich daní. Ďakujeme.

Zistite viac

O nás

OZ RosArt vzniklo s cieľom prispieť k rozvoju amatérskej ako aj profesionálnej umeleckej tvorby v meste Ružomberok a regióne Liptov, organizovať a podporovať aktivity tohto zamerania.

OZ RosArt, všetky práva vyhradené - info@oz-rosart.sk - www.oz-rosart.sk - webdesign INTELI.SK - mapa stránky