Lampiónový sprievod sv. Martina 2014

7. november 2014 (piatok), 16.30 hod., Park Š. N. Hýroša, Ružomberok

Program

Lampióny vitajte (Park Š. N. Hýroša)
Lampiónový sprievod ulicami Ružomberka (trasa: Park Š. N. Hýroša - Veľký Závoz -  Radnica - Námestie A. Hlinku - Malý Závoz – Podhora - Mostová ulica - Park Š. N. Hýroša)

Sprievodný program

„Podajme ruku rodine“ – zbierka školských potrieb, predovšetkým potrieb na písanie a kreslenie (pastelky, ceruzky, voskovky, perá, zošity, papier, výkresy, omaľovánky, a pod.) a tiež zimné oblečenie pre sociálne slabé a viacpočetné rodiny z Ružomberka a okolia - zbierka organizovaná prostredníctvom Občianskeho združenia Život a zdravie

Lampiónový sprievod sv. Martina 2014

Niekoľko slov o podujatí

Už po štvrtýkrát sa v prvý novembrový piatok deti, rodičia, starkí, dokonca aj zážitku chtiví mladí a dospelí, vydali v sprievode do ružomberských ulíc s lampiónmi v rukách. Všetko sa už tradične začalo v Parku Š. N. Hýroša. Tu sa aj napriek nie úplne vydarenému počasiu stretlo podľa odhadu približne 400 lampiónových nadšencov.

Programom príjemne viedla p. Gabriela Demčáková, referentka Oddelenia regionálneho rozvoja Mestského úradu Ružomberok, ktorá podujatie spoluorganizovala. V príhovore vystúpila aj p. Andrea Dobošová, zástupkyňa Materského centra Nevedko, ktoré bolo jedným z  iniciátorov vytvorenia tradície Lampiónového sprievodu sv. Martina pre deti z Ružomberka a okolia.

Po oficiálnej časti na detičky čakalo prekvapenie. Autorské divadielko na motívy Ezopovej bájky z dielne Ružomberského neprofesionálneho divadla RosaThea (pracuje pri Občianskom združení RosArt)  ktoré bolo pripravené práve pre túto príležitosť. Rozprávočka v podaní rozprávačky (Janka Jellušová) o maškrtnej líške (Kristínka Hrčková), ktorá sa v prestrojení za „Doktorku hydiny“ vydala za sliepočkami (Laurinka Hrčková, Nelka Stančoková) a kohútikom (Sofinka M. Hrčková) do kurína. Vystrašené sliepočky zachránil odvážny psíček (Erik Stančok), ktorý falošnú doktorku vyhnal.

„Hľadali sme tému, ktorá by oslovila malých aj veľkých. Bájka hovorila o klamstve, ktoré v prestrojení za doktorku alebo naoko výhodný úver, či službu, zostane len klamstvom a že lož má krátke nohy. Ponaučenie, ktoré z príbehu vyplýva sa nám zdalo vhodnou inšpiráciou na úvahu pre všetky vekové kategórie prítomné na lampiónovom sprievode.“ vysvetlila Marianna Stančoková z Občianskeho združenia RosArt, ktoré spolu s Mestom Ružomberok a Materským centrom Nevedko podujatie pripravilo.

Sprievod sa z parku na čele s divadelnými zvieratkami vydal do ulíc po trase Veľký Závoz, radnica, časť Námestia A. Hlinku, cez Malý Závoz, ulicou Podhora a Mostová naspäť do parku, kde na deti čakali voňavé medovníčky a teplý čajík.

„Bolo pre nás potešením, že ani nestabilné počasie a stále hroziaci dážď neodradil lampiónových nadšencov z účasti na sprievode. Jedným z dôvodov prečo sa sprievod organizuje je nielen dať možnosť rodinám stráviť spoločne príjemný čas, budovať miestnu komunitu, ale aj šíriť aj posolstvo sv. Martina, ktorého sviatok si sprievodom pripomíname. Dodnes sa o sv. Martinovi hovorí ako o patrónovi chudákov, žobrákov, ľudí v núdzi a tak sa každoročne ako sprievodné podujatie lampiónového sprievodu koná zbierka. Tento rok MC Nevedko, ktoré zbierku organizovalo, prosilo a pomoc pre rodiny v núdzi z Ružomberka a okolia a to formou školských potrieb, zimného ošatenia a obuvi. Týmto chceme poďakovať všetkým ľuďom, ktorým nie je ľahostajní osud iných a ochotne a nezištne veci priniesli. Zbierka „Podajme ruku rodine“ bude prebiehať aj naďalej a  v prípade, že by ste chceli prispieť aj Vy, môžete vyššie uvedené priniesť do MC Nevedko, ktoré sídli v Bjornsonovom dome (Námestie slobody 10, Ružomberok).“ doplnila Marianna Stančoková.

Veríme, že Lampiónový sprievod sv. Martina bude naďalej tradíciou ružomberskej jesene a spoločne sa s lampiónmi v rukách a láskou v srdciach opäť stretneme o rok na Lampiónovom sprievode sv. Martina 2015.

Buďte v obraze!

Registráciou v našom mailingliste získať pravidelné info o podujatiach OZ RosArt. Svoju registráciu môžeš samozrejme neskôr kedykoľvek zrušiť.

Zisti viac...

2 % pre RosArt - staň sa aj Ty sponzorom!
Pomôž nám rozvíjať ďalej naše komunitné aktivity v oblasti kultúry a umenia v meste Ružomberok a regióne Liptov.

Mesto Ružomberok

SuperZoo

AveStav

Inštitút RK

Ružomberský hlas

Inteligentné riešenia pre Váš web - Webdizajn, internetové stránky, elektronický obchod, webové aplikácie

Fair Development

Kontaktujte nás

Telefón: +421 911 316 096

E-mail: info@oz-rosart.sk

Sledujte nás

Podporte nás

Aj vy môžete pomôcť v rozvoji kultúry a umenia v Ružomberku a na Liptove. Venujte nám 2 % z vašich daní. Ďakujeme.

Zistite viac

O nás

OZ RosArt vzniklo s cieľom prispieť k rozvoju amatérskej ako aj profesionálnej umeleckej tvorby v meste Ružomberok a regióne Liptov, organizovať a podporovať aktivity tohto zamerania.

OZ RosArt, všetky práva vyhradené - info@oz-rosart.sk - www.oz-rosart.sk - webdesign INTELI.SK - mapa stránky