Zuza Ferenczová: Babyboom

28. decembra 2013

Téma partnerstva a rodičovstva oslovila členov Ružomberského neprofesionálneho divadla RosaThea, ktoré pracuje pri OZ RosArt, natoľko, že siahla po literárnej predlohe divadelnej hry Zuzy Ferenczovej.

Osoby a obsadenie

Jana Horváthová
Soňa Javorková
Jana Jellušová
Iveta Kloptová
Jakub Janíček
Boris Bartík / Marian Likavec
Jozef Mišák
Katka
Lenaryba
Lesana
Gaba
Mucko
Rosomák
Béla

Réžia a dramaturgia: Marianna Stančoková

Technická spolupráca: Július Stančok

Scénografia a kostýmy: kolektív

Text sleduje: Lucia Poláčková

Premiéra: 28. december 2013, 19:00 hod., Kino Kultúra, Ružomberok

Reprízy:

 • 8. február 2014 (sobota), 19:00 hod., Kúpeľný hotel Choč, Lúčky
 • 22. február 2014 (sobota), 19:00 hod., Kultúrny dom, Liptovská Teplá
 • 8. marec 2014 (sobota), 20:00 hod., Kino Kultúra, Ružomberok
 • 9. marec 2014 (nedeľa), 19:00 hod., Kultúrny dom, Liptovské Sliače
 • 23. marec 2014 (nedeľa), 15:00 hod., Kultúrny dom, Likavka
 • 25. apríl 2014 (piatok), 8:00 hod., Kultúrny dom, Čadca - súťažné predstavenie 47. ročníka Palárikovej Rakovej 2014 - národnej súťažnej prehliadky ochotníckych divadelných súborov s inscenáciami pôvodnej slovenskej dramatickej tvorby
 • 25. apríl 2014 (piatok), 19:00 hod., MSKS, Dolný Kubín
 • 27. apríl 2014 (nedeľa), 17:00 hod., Kultúrny dom, Štiavnička
 • 7. máj 2014 (streda), 17:00 hod., Kultúrny dom (Veľká sála), Liptovský Mikuláš - súťažné predstavenie 40. ročníka Belopotockého Mikuláš 2014 - krajskej súťaže a prehliadky divadla dospelých a divadla mladých
 • 17. máj 2014 (sobota), 20:00 hod., Hudobno-divadelný klub PANOPTIKUM, Ružomberok
 • 28. september 2014 (nedeľa), 18:00 hod., Kultúrny dom, Galovany
 • 12. október 2014 (nedeľa), 18:00 hod., Kultúrny dom, Hrboltová
 • 19. október 2014 (nedeľa), 16:00 hod., Kultúrny dom, Biely Potok

Babyboom

Úspechy:

 • 3. miesto na 47. ročníku národnej súťažnej prehliadky ochotníckych divadelných súborov s inscenáciami pôvodnej slovenskej dramatickej tvorby „Palárikova Raková 2014"
 • postup do 40. ročníka Belopotockého Mikuláš 2014 - krajskej súťaže a prehliadky divadla dospelých a divadla mladých (4. – 8. máj 2014, Liptovský Mikuláš)

Babyboom prichádza! ...niekoľko slov o divadelnej hre.

Prechádzajúc sa ulicami mesta určite neunikne nijakému pozornému oku, že v poslednom období stretáva čoraz viac kočíkov v rukách šťastných matiek, otcov, rodičov. Aj štatistiky hovoria, že počet narodených detí v poslednom období stúpa a nezriedka sa uvádza, že je tu „babyboom“. Babyboom prichádza aj do Ružomberka! Nevylepší síce štatistiky natality, ale určite upúta pozornosť diváka. V sobotu 28. decembra 2013 sa totiž Kino Kultúra v Ružomberku premení od 19.00 na pôrodnicu. Na javisku ožije príbeh troch párov, ktoré sa nachádzajú v úplne odlišných situáciách, ale spája ich spoločný menovateľ – blížiaci sa príchod ich potomka. Podujatie sa realizuje ako súčasť Ružomberského adventného kalendára 2013 a aj vďaka podpore Mesta Ružomberok.

Téma partnerstva a rodičovstva oslovila členov Ružomberského neprofesionálneho divadla RosaThea (RND RosaThea), ktoré pracuje pri Občianskom združení RosArt, natoľko, že siahla po literárnej predlohe divadelnej hry Zuzy Ferenczovej. Talentovaná autorka študovala na Činohernej a bábkohereckej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave, odbor divadelná dramaturgia. Je spoluautorkou  divadelnej hry Rečičky, autorkou divadelných hier Artistas Unidos a Solitaire.sk, ktorá bola víťazným textom súťaže Dráma 2007. Má malé dieťa a živí sa ako scenáristka.

„Výber hry nebol náhodný. Určite ma ovplyvnila moja nová životná rola, rola ženy - matky. A tiež množstvo nových skúseností, zážitkov, impresií, ktoré sa spájali s príchodom na svet našej dcérky a s prvými mesiacmi jej života. Určite hovorím za mnohé ženy – prvorodičky, ktoré sa na pôrodníckom oddelení ocitli po prvý krát a zážitky spojené s pobytom na tomto mieste ich ovplyvnili na dlhé obdobie. Ako pozitívne, čo vyplýva zo zázraku zrodu nového života, tak aj negatívne, k čomu prispel napríklad chlad nemocničného prostredia, či náročnosť stotožnenia sa s úlohou a povinnosťami čerstvej matky. Okrem toho príbeh, jeho vystavanie a dramaturgická prepracovanosť textu ma zaujala natoľko, že som ďalej neváhala a text predložila členom nášho divadla. O kvalitách textu svedčí aj fakt, že sa stal víťazných v súťaži pôvodných dramatických textov Dráma 2010“ uvádza Marianna Stančoková, režisérka predstavenia.

Po zostavení definitívneho hereckého ansáblu (ktorého zloženie sa menilo, nakoľko opäť bol problém nadchnúť pre divadlo primerane herecky aj časovo disponovaných mužov), začali členovia RND RosaThea študovať dielo v tomto zložení: Jana Horváthová, Soňa Javorková, Jana Jellušová, Iveta Kloptová, Jakub Janíček, Marián Likavec a Jozef Mišák. Technickú stránku predstavenia zabezpečuje Július Stančok. Niektorí z  členov stoja na divadelných doskách prvý raz, ale to nadšenie, radosť a chuť do tvorivej práce nikomu z realizačného tímu neuberá.

Určiť žáner tejto divadelnej hry je náročné. Divák tu nájde prvky tragédie, ktoré sú prepletené humorom, niekedy až sarkazmom, no rozhodne sa netreba nechať zmiasť názvom diela. Určite nejde o romantický príbeh „sladko ružových, voňavých bábätiek“ a preto je divadlo vhodné pre staršieho diváka. Režisérka o predstavení ďalej hovorí: „Divadelná hra už po prvom prečítaní vyvolala v našom kolektíve množstvo otázok. Problematiku partnerstva a príprav na rodičovstvo rieši „Babyboom“ cez optiku troch diametrálne odlišných partnerských dvojíc, ktoré však typologicky zodpovedajú mnohým budúcim mamám a otcom. Možno miestami drsne a až príliš na rovinu z úst protagonistov znejú ich výpovede. Spovede žien a mužov, ktoré možno pod vplyvom fyzického a psychického tlaku vyvolaného blížiacim sa pôrodom, či vyhrotenými životnými situáciami zahadzujú masku a úplne otvorene hovoria o veciach, ktoré trápia mnohých z nás, no nemáme odvahu ich vysloviť nahlas. Veríme, že mnoho otázok a teda „materiál“ na zamyslenie prinesieme každému divákovi, ktorí si v povianočnú sobotu nájde čas a príde do kina.“

Fotogaléria

Prezrite si celú fotogalériu... 

Napísali o nás

Buďte v obraze!

Registráciou v našom mailingliste získať pravidelné info o podujatiach OZ RosArt. Svoju registráciu môžeš samozrejme neskôr kedykoľvek zrušiť.

Zisti viac...

2 % pre RosArt - staň sa aj Ty sponzorom!
Pomôž nám rozvíjať ďalej naše komunitné aktivity v oblasti kultúry a umenia v meste Ružomberok a regióne Liptov.

Mesto Ružomberok

SuperZoo

AveStav

Inštitút RK

Ružomberský hlas

Inteligentné riešenia pre Váš web - Webdizajn, internetové stránky, elektronický obchod, webové aplikácie

Fair Development

Kontaktujte nás

Telefón: +421 911 316 096

E-mail: info@oz-rosart.sk

Sledujte nás

Podporte nás

Aj vy môžete pomôcť v rozvoji kultúry a umenia v Ružomberku a na Liptove. Venujte nám 2 % z vašich daní. Ďakujeme.

Zistite viac

O nás

OZ RosArt vzniklo s cieľom prispieť k rozvoju amatérskej ako aj profesionálnej umeleckej tvorby v meste Ružomberok a regióne Liptov, organizovať a podporovať aktivity tohto zamerania.

OZ RosArt, všetky práva vyhradené - info@oz-rosart.sk - www.oz-rosart.sk - webdesign INTELI.SK - mapa stránky