JazzPiatok 2011

24. jún 2011, 17.00 hod., Synagóga-Ružomberok

Domorodý mikrofestval jazzovej a jej blízkej hudby

Mesiace máj a jún tohto roka sa v Ružomberku niesol v duchu Dní mesta, ktoré zahŕňali množstvo skvelých umeleckých, športových či iných podujatí. Svojím charakterom a zameraním bol unikátnym projekt domorodého mikrofestivalu jazzovej a jej blízkej hudby. Keďže mikrofestival sa konal v piatok 24. júna organizátori Občianske združenie RosArt v spolupráci s Mestom Ružomberok mu dali priliehavý názov JazzPiatok. Podujatie, ktorého začiatok bol o 17.00 hod. a trvalo do neskorých nočných hodín sa konalo v priestoroch dnes už nepoužívanej sakrálnej pamiatky mimoriadnych akustických vlastností, v ružomberskej synagóge.

 

„Jazz pritiahol približne 150 návštevníkov, ktorí podujatie prišli podporiť svojou účasťou“ povedala zástupkyňa Mesta Ružomberok Gabriela Demčáková, ktorá bola spoluorganizátorkou podujatia. „Možno i prívlastok domorodý pritiahol pozornosť. Našim cieľom bolo totiž pripraviť podujatie pre nás - obyvateľov Ružomberka, jeho okolia, Liptákov. A toto podujatie chcelo byť o nás - tých, ktorí sa venujú jazzu, či hudbe jemu blízkej a to na amatérskej ako aj profesionálnej úrovni“ doplnila Marianna Stančoková z OZ RosArt, ktorá ďalej uviedla: „boli sme nesmierne radi, že domáci umelci nás neodmietli a to aj napriek tomu, že sme sa na nich neobrátili s ponukou účinkovať – „robiť muziku za málo peňazí, ale bez peňazí. Tiež nás potešilo, že stále sa nájdu ochotní, pre umenie zapálení ľudia, ktorým kultúra v Ružomberku a veci s tým spojené nie sú ľahostajné“.

Organizátori mikrofestivalom chceli rúcať aj pomyselné bariéry - bariéry, ktoré možno driemu v každom z nás. Bariéry veku – nakoľko pódium patrilo juniorom, mladým, ľuďom v produktívnom veku i aktívnym seniorom. Podujatím chceli potrieť aj hudobné predsudky, že jazz, etno to nie nič pre nás a o nás. Chceli tiež prekonať bariéru priestoru a opäť oživiť veľkolepý priestor ružomberskej synagógy, ktorý sa tak na niekoľko hodín stal svätyňou, v ktorej bola vzdaná úcta majstrovstvu, krásnej záľube, koníčku ako aj profesionalite účinkujúcich. 

Podujatie spropagovali pred synagógou hudobným programom členovia RBK brass colegia, ktorých frontman Vladimír Hrivnák bol aj jedným z iniciátorov podujatia. Úvod patril najmladším - juniorom, či skôr teenagerom - Jazzchildren ZUŠ Ľ. Fullu, ktorí sa predviedli ako veľmi zruční a nádejní hudobníci. Priniesli program pozostávajúci z pestrého nástrojového obsadenia – priečna flauta – Barbora Demčáková, ktorá celý večer viedla aj moderátorsky, klávesy – Dominika Šnauková, basgitara – Žaneta Gettová a Klaudia Fajtová, bicie – Daniel Handák, gitara – Gabriel Hlaváč, Dominik Sokolský a Ján Navarka. Za jazzový program, ktorý žiaci pripravili pod vedením svojich vyučujúcich Branislava Hlaváča a Martina Papča si vyslúžili veľký potlesk. 

V programe nasledovalo dychové zoskupenie RBK brass colegium, v ktorom sa stretávajú vo vzácnej hudobníckej harmónii jazzmeni rôznych vekových kategórií - trúbku a melofón - Vladimír Hrivňák, trúbka – Miroslav Obdržálek, alt saxofón – Michal Adamčiak, gitara - Miroslav Kuruc. Vo svojom programe uviedli jazzové evergreeny a štandardy, ktorými si získali srdcia poslucháčov.

Nakoľko jazz ako hudobný štýl vychádza z etnickej hudby najskôr afrických kmeňov a neskôr folklóru z rôznych kútov sveta, mikrofestival príjemne oživilo domáce hudobné zoskupenie Musica Orientalica, ktoré si pripravilo špeciálny program práve pre JazzPiatok. Toto teleso je zložkou tanečnej skupiny Orientalico, ktorú zastupujú manželia Hlaváčovci a ktorí v programe aj vystúpili. Prekvapením bolo tanečné vystúpenie ako aj celkové aranžmá, ktoré divákom prinieslo Ďaleký východ. Tento etno-jazz-experiment zaznel v podaní: orientálna lutna – oud, perkusie - Branislav Hlaváč, flauta - Klára Fagová, perkusie - Lucia Filipová a Radovan Salva.

Pozvanie organizátorov prijali aj mladé nádejné talenty z Liptovského Mikuláša - Michaela Šipeková a Matej Šajgalík. Poslucháči konzervatória pripravili program na vysokej umeleckej úrovni. Obecenstvo očarili svojím vysoko kultivovaným prejavom - Michaela hrou na priečnu flautu a saxofón a Matej hrou na klavír. Ako Michaela sama hovorí: „V jazzovej hudbe sa zatiaľ hľadáme a venujeme sa jej v rôznych príležitostných zoskupeniach a telesách. V budúcnosti sa nebránime žiadnym novým skúsenostiam, štýlom a možnostiam“.

Záver mikofestivalu JazzPiatok patril návšteve spoza hraníc - Jazz Q formácii z Českej republiky a známemu saxofonistovi a hráčovi na dychové nástroje Marcinovi Županskemu z Poľska. Jazz Q formácia, ktorá sa zaraďuje sa k popredným skupinám v Českej republike prezentovala svoju hudobnú činnosť ako moderný jazz. Hudobné teleso má skúsenosti z rôznych veľkých jazzových festivalov v San Sebestian, Wroclaw, Warszawa , Medzinárodný jazzový festivale v Prahe a Přerove, kde obdržali ocenenie európska extra trieda a preto boli organizátori poctení, že neodmietli ani ich. V súčasnosti so zoskupením spolupracuje poľský saxafonista, predstaviteľ mladej avantgardy Marcin Župaňski. Pán Zupaňski pracuje ako lektor Akadémie múzických umení v Katowiciach. Jeho hra na saxofón a flautu vychádza z folklórnych prvkov bezkydského folklóru ako aj vplyvov moderného jazzu. V závere sa zahraniční umelci predstavili spolu s členmi RBK brass colegia.

„Všetko toto a ešte omnoho viac mohli zažiť diváci, či poslucháči na JazzPiatku, ktorý snáď bude dobrým základom pre ďalšie mikrofestivaly s prívlastkom „domorodé“ – pretože našou snahou je robiť aktivity pre nás a o nás – domorodcoch v tom najlepšom zmysle tohto slova“ uviedla Marianna Stančoková. 

Organizátori týmto tiež ďakujú všetkým participantom - účinkujúcim, ochotným dobrovoľníkom, sponzorom za pomoc a podporu, ktorú nám pred a počas podujatia preukázali. „Naša zvláštna vďaka patrí p. Ing. Gabriele Demčákovej z Oddelenia regionálneho rozvoja a kultúry Mestského úradu Ružomberok za podanie pomocnej ruky, neodmietnutie a nielen verbálnu podporu a pomoc, ale aktívne spolupodieľanie sa na celkovej organizácii, realizácii podujatia, materiálnu a finančnú pomoc, zapojenie celej rodiny ako aj entuziazmus, s ktorým sa do tohto spoločného diela spolu s nami pustila“ na záver uviedla zástupkyňa OZ RosArt.

Program

17.00 SLÁVNOSTNÉ OTVORENIE MIKROFESTIVALU

17.10 Jazzchildren ZUŠ Ľ. Fullu

17.40 RBK brass colegium

18.40 MUSICA ORIENTALICA

19.20 Michaela Šipeková a Matej Šajgalík

20.00 Jazz Trio (Krakovský-Brindzák-Milko)

21.00 Formácia Jazz Q (CZ) a Marcin Županski (PL)

22.00 SLÁVNOSTNÉ UKONČENIE HLAVNEJ ČASTI MIKROFESTIVALU

22.15 JAM SESSION – Synagóga

23.30 Predpokladaný záver mikrofestivalu

Fotogaléria

Prezrite si celú fotogalériu...

Buďte v obraze!

Registráciou v našom mailingliste získať pravidelné info o podujatiach OZ RosArt. Svoju registráciu môžeš samozrejme neskôr kedykoľvek zrušiť.

Zisti viac...

2 % pre RosArt - staň sa aj Ty sponzorom!
Pomôž nám rozvíjať ďalej naše komunitné aktivity v oblasti kultúry a umenia v meste Ružomberok a regióne Liptov.

Mesto Ružomberok

SuperZoo

AveStav

Inštitút RK

Ružomberský hlas

Inteligentné riešenia pre Váš web - Webdizajn, internetové stránky, elektronický obchod, webové aplikácie

Fair Development

Kontaktujte nás

Telefón: +421 911 316 096

E-mail: info@oz-rosart.sk

Sledujte nás

Podporte nás

Aj vy môžete pomôcť v rozvoji kultúry a umenia v Ružomberku a na Liptove. Venujte nám 2 % z vašich daní. Ďakujeme.

Zistite viac

O nás

OZ RosArt vzniklo s cieľom prispieť k rozvoju amatérskej ako aj profesionálnej umeleckej tvorby v meste Ružomberok a regióne Liptov, organizovať a podporovať aktivity tohto zamerania.

OZ RosArt, všetky práva vyhradené - info@oz-rosart.sk - www.oz-rosart.sk - webdesign INTELI.SK - mapa stránky