Solitarita

Občianske združenie RosArt a Ružomberské divadlo RosaThea Vás pozývajú na svoju najnovšiu divadelnú inscenáciu SOLITARITA z pera rumunskej dramatičky a režisérky Gianiny Cărbunariu, ktorá bude premiérou inscenácie na slovenskom javisku.

Osoby a obsadenie

Alžbeta Jacková
Tatiana Ševčíková
Brigita Vrábeľová
Renát Haluška
Tomáš Bačkor

Realizačný tím

Kostýmy: kolektív
Scénografia a hudba: Marianna Stančoková
Technická spolupráca: Július Stančok
Preklad: Jana Páleníková
Scenár: Gianina Cărbunariu
Réžia a dramaturgia: Marianna Stančoková

Premiéra

28. december 2019 / sobota / 19:00 / Divadelné štúdio RosArt  / Mostová 18 / Ružomberok

Slovo o autorke

Gianina Cărbunariu (1977) je súčasná rumunská dramatička a režisérka. Patrí k najvýznamnejším osobnostiam mladej rumunskej divadelnej scény. V roku 2002 spolu založila projekt pre podporu súčasnej drámy dramAcum. Je autorkou niekoľkých divadelných hier: Nereality z blízkeho divokého Východu, Med, Títo všetci vyzerajú ako naši rodičia, .... Medzinárodné uznanie dosiahla hrami Kebab, ktorú uviedli v roku 2007 v berlínskom Schaubühne a v mníchovskom Kammerspiele a Stop the Tempo!, ktorú inscenovali v lipskom divadle Theater der Jungen Welt. Hra Kebab je obrazom života troch mladých Rumunov žijúcich v Írsku, ktorí odišli za vidinou lepšieho a jednoduchšieho života do vyspelej západnej Európy.

Slovo o hre

Kompozične je hra zostavená z piatich zdanlivo nesúvisiacich obrazov. Vychádzajú z výskumu a metódou syntézy prinášajú na javisko ucelený tvar, ktorý balansuje na hranici skutočnosti a fikcie. Inscenácia SOLITARITA je hľadaním odpovedí na otázky in/tolerancia, integrácie a identity. Gianina Cărbunariu pre pomenovanie svojich drám používa pojem mockumentary play, čím sa pokúša upozorniť svojich čitateľov a divákov na hravý vzťah skutočnosti a diela. Ide teda o svojho druhu sebareflexívnu dokumentaristiku. Postavy jej hier sa napríklad v javiskových textoch často odvolávajú na výskumy, ktoré boli súčasťou ich tvorivej práce. Mockumentary alebo pseudo-dokumentárny film zobrazuje fiktívne udalosti prostredníctvom dokumentaristických metód. Divadlo Gianiny Cărbunariu práve naopak vychádza zo skutočnej referencie a prezentuje ju, akoby to bola fikcia, aby toto odcudzenie upozornilo diváka – ak aj on chce – na váhu udalostí tam vonku. Žiadať od tohto divadla vernosť skutočnosti je slepá ulička. Balansuje na hranici skutočnosti a fikcie, ako napríklad starosta na neviditeľnej hranici medzi hľadiskom a javiskom. Dokumentaristika Gianiny Cărbunariu spočíva v tom, že k jej inscenáciám sa viaže úžasne hlboký prieskum tém, ktoré ju zamestnávajú, nech už ide o historickú udalosť, alebo o niektorý z aspektov súčasnej spoločenskej skutočnosti. Dokumenty a rozhovory vyhrabané z hlbín archívov, v ktorých sa delia jednotliví adepti o svoje vlastné zážitky a názory, sú však pre jej tvorbu len východiskom. Ich fragmenty sa potom v novej štruktúre, koncentrovanejšie objavia v inscenácii. Je to, akoby nám zmenila ,len' uhol pohľadu, a preto sa znova musíme zamyslieť nad tým, čo sme si mysleli, že vieme.

Zisti viac...

2 % pre RosArt - staň sa aj Ty sponzorom!
Pomôž nám rozvíjať ďalej naše komunitné aktivity v oblasti kultúry a umenia v meste Ružomberok a regióne Liptov.

Mesto Ružomberok

Kultúrny dom Andreja Hlinku

Inteligentné riešenia pre Váš web - Webdizajn, internetové stránky, elektronický obchod, webové aplikácie

Spoľahlivý vysokorýchlostný internet v meste Ružomberok a okolí

Kontaktujte nás

Ing. Marianna Stančoková

Telefón: +421 911 316 096

E-mail: info@oz-rosart.sk

Sledujte nás

Podporte nás

Aj vy môžete pomôcť v rozvoji kultúry a umenia v Ružomberku a na Liptove. Venujte nám 2 % z vašich daní. Ďakujeme.

Zistite viac

O nás

OZ RosArt vzniklo s cieľom prispieť k rozvoju amatérskej ako aj profesionálnej umeleckej tvorby v meste Ružomberok a regióne Liptov, organizovať a podporovať aktivity tohto zamerania.

OZ RosArt, všetky práva vyhradené - info@oz-rosart.sk - www.oz-rosart.sk - webdesign INTELI.SK